Centra B+R

Centra B+R

Aktywność naukowo-badawcza Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii opiera się na trzech centrach: Inżynierii Materiałowej, Nauk o Życiu i Biotechnologii oraz Diagnostyki Laboratoryjnej. W ramach tych jednostek działają grupy badawcze oraz specjalistyczne laboratoria i pracownie pomiarowe.

Dzięki takiej organizacji, każde z centrów może skupiać się na wybranych zagadnieniach naukowych oraz technologicznych i w sposób kompleksowy realizować zarówno prace naukowo-badawcze, jak i pilotażowe badania dla przemysłu. Wszystkie laboratoria instytutu Łukasiewicz – PORT wyposażone są w najwyższej klasy aparaturę, która pozwala na prowadzenie badań o charakterze aplikacyjnym z zachowaniem najwyższych standardów jakości.

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej Łukasiewicz – PORT to pierwszy tego rodzaju ośrodek w Polsce. Jego celem jest prowadzenie badań w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla szeregu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych.

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa biomedycznego społeczeństwa. Prowadzone w nim badania nad patogenami wywołującymi choroby zakaźne (np. SARS-CoV-2, AH1N1, SARS) umożliwią podjęcie natychmiastowych działań w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

W obszarze zainteresowań CDL znajdują się również choroby cywilizacyjne takie jak choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca czy otyłość.

Centrum Inżynierii Materiałowej

Działające w ramach Łukasiewicz – PORT Centrum Inżynierii Materiałowej jest odpowiedzialne za rozwój badań i usług pomiarowych dotyczących wytwarzania, projektowania, modyfikacji oraz charakterystyki materiałów funkcjonalnych mogących znaleźć zastosowanie aplikacyjne. Projektowanie i wytwarzanie materiałów o dobrze zdefiniowanych i kontrolowanych właściwościach wymaga pracy mulidyscyplinarnych grup badawczych, których kompetencje obejmują nauki chemiczne, fizyczne oraz inżynieryjne.

Główne kierunki prac Centrum to badania materiałów kompozytowych i powłok (w tym samoczyszczące, anty-graffiti, czy potencjalnie anty-oblodzeniowe), synteza układów luminescencyjnych, termochromowych, termicznych i mechanicznych.

Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii

Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii to nowoczesna instytucja o profilu badawczo-rozwojowym i wdrożeniowym. Skupiamy się na istotnych problemach cywilizacyjnych. Budujemy i rozwijamy kompetencje w dziedzinie neurobiologii, onkologii i szeroko rozumianej biotechnologii.

Jesteśmy dumni z naszych zespołów naukowych podejmujących ważne tematy badawcze oraz laboratoriów usługowych, które wspierają badania grup wewnątrz Sieci Badawczej Łukasiewicz, a także świadczą usługi klientom zewnętrznym. Stale modernizujemy i poszerzamy park maszynowy umożliwiający prowadzenie badań na światowym poziomie w ramach projektów własnych, jak i realizowanych w wieloośrodkowych konsorcjach naukowych. Razem tworzymy naukowy ekosystem wspierający twórcze umysły i najwyższej klasy badania naukowe i wdrożeniowe.

Centrum Laboratoriów Instytutu

W Instytucie Badawczym Łukasiewicz — PORT, nasze laboratoria stanowią serce innowacji i postępu naukowego. Wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i technologie, nasze laboratoria oferują szeroki zakres usług badawczych i rozwojowych, wspierając zarówno projekty naukowe, jak i przemysłowe.

Nasze zespoły składają się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy z pasją i zaangażowaniem realizują badania w dziedzinach takich jak biotechnologia, chemia, fizyka oraz inżynieria materiałowa. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom badawczym i technologicznym.

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds