Krok po kroku
Struktura instytutu
Dyrektor
Prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy

Doświadczenie
Od grudnia 2015 roku piastowałem stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W latach 2016-2020 pełniłem funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą, a od 1 września 2020 roku do 31 sierpnia 2024 roku byłem rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Natomiast dnia 3 września 2024 roku objąłem stanowisko p.o. Dyrektora Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.
Specjalizuję się w badaniach nad precyzyjnym opracowywaniem danych satelitarnych GNSS, które są wykorzystywane do monitorowania Ziemi i atmosfery w ramach Globalnego Geodezyjnego Systemu Obserwacyjnego (GGOS). Miałem okazję odbyć szereg staży naukowych, m.in. w Grecji, Szwajcarii i we Włoszech. Jestem autorem lub współautorem ponad 90 publikacji naukowych. Moje dane bibliometryczne obejmują h-index 16 i ponad 990 cytowań w bazie Scopus oraz h-index 24 i ponad 2000 cytowań w Google Scholar. W trakcie mojej kariery naukowej kierowałem licznymi projektami badawczymi, finansowanymi przez KBN, MNiSW, NCN, NCBiR oraz H2020. Brałem udział w międzynarodowych inicjatywach, takich jak akcje COST i granty Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W 2010 roku miałem zaszczyt otrzymać Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii” za wdrożenie projektu „Wielofunkcyjny system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS.”
WWW
WWW
ORCID
Miarą wartości projektu jest, czy urodził kolejny projekt.
Wykształcenie
Ukończyłem Studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (aktualnie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) w 1988 roku. W 1996 roku uzyskałem stopień doktora nauk technicznych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie również w 2006 roku obroniłem pracę habilitacyjną. W 2014 roku otrzymałem tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP.
Nieważne, co mam przed nazwiskiem, tylko to, co po nim.
Pasja
Geodezja satelitarna jest moją wielką pasją, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym (tysiące kilometrów rocznie przejechanych rowerem z nawigacją GNSS 😉). Jestem członkiem Rady Wydawniczej czasopisma Journal of Geodesy, oficjalnego czasopisma naukowego Międzynarodowej Asocjacji Geodezji, członkiem Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) i Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), przewodniczącym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, jak również członkiem Państwowej Rady Geodezyjno-Kartograficznej oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Geofizyki PAN.
Zawsze dobre się kończy, żeby było jeszcze lepiej.
Priorytet na kadencję
Sieć Łukasiewicz to dla mnie przede wszystkim integracja istniejącego potencjału oraz jego pomnażanie – zarówno w sferze materialnej, jak i intelektualnej. Uważam, że potencjał akademickiego Wrocławia, w tym Łukasiewicz – PORT oraz jego biznesowego otoczenia nie jest jeszcze w pełni wykorzystany, co można i trzeba zmienić. Dlatego cieszę się, że powierzono mi tę funkcję.
To my mamy się dostosować do rynku, a nie rynek do nas.
O Łukasiewiczu
Wrocławski Łukasiewicz – PORT, działający od 2019 roku w Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma potencjał, aby stać się miejscem przełomowych odkryć, których efekty będą służyć ludziom w postaci zdrowszych, bezpieczniejszych i bardziej dostępnych produktów oraz usług.
Jeżeli w ludziach jest wartość, to warto im zaufać. Jeżeli w ludziach są tylko koniunkturalne aspiracje, to trzeba im zaufać, żeby się mogli przekonać, że mogą się zmienić.
Rada instytutu
Członkowie Rady Instytutu
Przedstawiciele powołani na kadencję od 2024 – 2028
Obszar: Nauka

Prof. dr Anja-Verena Mudring
Przedstawicielka środowiska naukowego, powołanie 4.12.2023 r.
Specjalistka w nauce z zakresu inżynierii biologicznej i chemicznej. Otrzymała nagrodę im. Görana Gustafssona w dziedzinie chemii 2017 przyznawaną przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. Pracowała na wielu międzynarodowych uczelniach, a nabyte przez lata doświadczenie przyczyniają się do rozwoju Instytutu Łukasiewicz – PORT.

Prof. Adam Maciejczyk
Przedstawiciel środowiska naukowego, powołanie 27.11.2024 r.
Onkolog, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, kierownik Kliniki Radioterapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także konsultant wojewódzki ds. radioterapii onkologicznej w województwie dolnośląskim. Członek European Society for Therapeutic Radiology and Oncology (ESTRO) oraz Pediatric Radiation Oncology Society (PROS).

Dr Katharina Summermatter
Przedstawicielka środowiska naukowego, powołanie 27.11.2024 r.
Dyrektorka Centrum Bezpieczeństwa Biologicznego i dyrektorka operacyjna laboratorium poziomu BSL-3 w Instytucie Chorób Zakaźnych Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii. Jest wieloletnim członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Biologicznego, Amerykańskiego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Biologicznego, Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Biologicznego Weterynarii oraz członkiem zarządu Szwajcarskiej Sieci Bezpieczeństwa Biologicznego. Jest przewodniczącą Technicznej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Biologicznego WHO oraz członkiem Naukowej Grupy Doradczej WHO ds. Pochodzenia Nowych Patogenów. Jest również dyrektorem Centrum Współpracy z WHO ds. Bezpieczeństwa Biologicznego.
Obszar: Biznes
Dr Martin Strassburg
Przedstawiciel środowiska gospodarczego, powołanie 4.12.2023 r.

Dr Stanisław Rogoziński
Przedstawiciel środowiska gospodarczego, powołanie 27.11.2024 r.
Doświadczony menedżer w sektorze funduszy venture capital i komercjalizacji. Obecnie partner zarządzający w funduszu Satus Starter VC, wcześniej związany z Brante Partners. Były konsultant Banku Światowego oraz menedżer inwestycyjny w dwóch funduszach zalążkowych. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, a także ekonomię i zarządzanie przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Dodatkowo zrealizował studia doktoranckie w Katedrze Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem na tej samej uczelni. Współtwórca oraz wykładowca pierwszych w Polsce studiów podyplomowych dedykowanych startupom – Startup Excellence na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Absolwent prestiżowego akceleratora VC Lab dla zarządzających funduszami venture capital.

Dr Tomasz Han
Przedstawiciel środowiska gospodarczego, powołanie 27.11.2024 r.

Dr Włodzimierz Kubiak
Przedstawiciel środowiska gospodarczego, powołanie 27.11.2024 r.
Cezary Przybylski
Przedstawiciel wyróżniający się dorobkiem zawodowym, powołanie 4.12.2023 r.

Jakub Mazur
Przedstawiciel wyróżniający się dorobkiem zawodowym, powołanie 27.11.2024 r.

Justyna Młynarz
Przedstawicielka wyróżniający się dorobkiem zawodowym, powołanie 27.11.2024 r.
OBSZAR: REPREZENTANT PRACOWNIKÓW ŁUKASIEWICZ – PORT
Dr Krzysztof Czyż
Pracownik instytutu sieci, powołanie 4.12.2023 r.