Projekt

Inżynieria powierzchniowa halogenków perovsKITES do zastosowań optoelektronicznych SURFKITES

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu „OPUS 22”

Nr projektu: 2021/43/B/ST5/01320
Wartość projektu: 2 506 988,00 PLN
Wartość dofinansowania: 2 506 988,00 PLN
Okres realizacji projektu: od 2022-10-03 do 2025-10-02
Kierownik projektu: dr Ahmed Abdelhady

Energia elektryczna ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego, łagodzenia ubóstwa i poprawy standardów życia. Należy zwrócić uwagę na fakt, że ok. 30% światowej populacji nie ma niezawodnego źródła energii elektrycznej, co przyczynia się do zwiększonej emisji dwutlenku węgla. Nie można lekceważyć problemu jakim  jest wydzielanie się CO2 do atmosfery, ponieważ skutkuję to znacznym pogorszeniem jakości powietrza, a co w efekcie może doprowadzić do 20 000 dodatkowych zgonów rocznie na całym świecie. W celu uniknięcia takiej sytuacji,  niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej ilości badań, dzięki którym opracowane zostaną nowe, stabilne i niedrogie materiały oraz ich integracja z urządzeniami optoelektronicznymi. Przedmiotem badań są perowskity halogenkowe solution-processed. Europejski sektor przemysłowy koncentruje się na perowskitach z halogenkami w celu uzyskania czystej energii. Widać to po ogromnych inwestycjach w polskie firmy, takie jak Saule Technologies oraz w międzynarodowe firmy, takie jak Oxford PV, Solliance, Fluxim itp.

Ogromny sukces urządzeń opartych na perowskitach halogenkowych wynika głównie z łatwej przetwarzalności roztworu i niskich kosztów. Oprócz PSC, monokryształy perowskitów halogenkowych zostały wykorzystane w wydajnych detektorach bezpośredniego promieniowania rentgenowskiego ze względu na ich dużą grubość i wysoką zdolność osłabiania promieniowania. Planuje się zbadanie i zrozumienie nowatorskich ścieżek chemicznych, opracowanych przez kierownika projektu, w celu hodowania kryształów perowskitów halogenkowych o wysokiej jakości powierzchni. Następnie zastosowana będzie zaawansowana infrastruktura badawcza do charakteryzowania w celu przetestowania jakości kryształów.

Wreszcie wyhodowane monokryształy i cienkie warstwy monokryształów zostaną wykorzystane w różnych urządzeniach optoelektronicznych, w tym w ogniwach słonecznych oraz w bezpośrednich i pośrednich detektorach promieniowania rentgenowskiego, których celem jest osiągnięcie rekordowych wydajności i wysokiej stabilności. Aby zapewnić realizację celów projektu, kierownik projektu i jego zespół będą współpracować ze światowej sławy naukowcami. Zapewnienie tak czystego źródła energii może ograniczyć wytwarzanie dwutlenku węgla w atmosferze, co z kolei poprawi zdrowie i samopoczucie jednostek, umożliwi uniezależnienie gospodarki od zmiany klimatycznych i pomoże ochronić środowisko.

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds