Projekt

Anodowe materiały na bazie 2D MXenów do całkowicie stałych baterii litowo-jonowych 2D-SSB

Badania prowadzące do wyników projektu zostały sfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021

Program GRIEG nr 2019/34/H/ST8/00547

Całkowity koszt: 6 365 125 PLN – 1 494 196 €
Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014–2021: 6 365 125 PLN – 1 494 196 €
Czas trwania: 02.10.2020 – 01.10.2023

Kierownik projektu: Alicja Bachmatiuk

CZŁONKOWIE ZESPOŁU:

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii:

  • dr hab. Alicja Bachmatiuk, prof. PORT – kierownik projektu i kierownik Centrum Inżynierii i Nauki o Materiałach

  • dr Sandeep Gorantla – naukowiec badawczy

Uniwersytet w Oslo:

  • dr Anette E. Gunnæs – profesor nadzwyczajna, kierownik projektu i sekcji fizyki strukturalnej, Wydział Fizyki, Centrum Nauki o Materiałach i Nanotechnologii (SMN)

  • dr Sabrina Sartori – profesor nadzwyczajna, kierownik sekcji systemów energetycznych, Wydział Systemów Technicznych (ITS)

  • dr Calliopi Bazioti – naukowiec badawczy, fizyka strukturalna, SMN

  • dr Phuong Dan Nguyen – starszy inżynier – NORTEM, fizyka strukturalna, SMN

SINTEF:

  • dr Spyros Diplas – kierownik projektu i kierownik grupy fizyki materiałów

  • dr Martin F. Sunding – naukowiec badawczy

Głównym celem projektu jest uzyskanie fundamentalnego wglądu oraz identyfikacja i wyjaśnienie atomistycznych czynników determinujących ewolucję struktury w dwuwymiarowych węglikach metali przejściowych (TMC/MXeny) podczas litiowania i delitiowania, przy wykorzystaniu nowatorskich metod charakteryzacji w czasie rzeczywistym w nanoskali.

W celu osiągnięcia tego celu, projekt zakłada opracowanie metod wzrostu z użyciem chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD) do syntezy Mo₂C, V₂C, Cr₂C i Ti₂C – dwuwymiarowych MXenów. Prowadzone będą badania podstawowe z użyciem in-situ (S)TEM i quasi in-situ XPS w celu głębszego zrozumienia mechanizmów wzrostu CVD. Opracowane zostaną metody mikro-manipulacji warstw MXenów z użyciem FIB-SEM. Struktura elektronowa MXenów w zależności od grubości oraz w warunkach redukujących i utleniających będzie badana metodami in-situ i quasi in-situ za pomocą EELS i XPS. Następnie planowana jest integracja i wytworzenie pełnych mikrorozmiarowych całkowicie stałych baterii (ASSBs) opartych na MXenach przy użyciu FIB-SEM na chipach MEMS TEM, w celu prowadzenia badań in-situ (S)TEM nad zmianami strukturalnymi na poziomie atomowym w MXenach i na ich granicy z elektrolitem stałym.

Migracja jonów litu po powierzchni monowarstwy anody MXene Mo₂C w akumulatorze litowo-jonowym – artystyczna interpretacja ścieżki migracji

Koncepcja projektu:

Projekt będzie realizowany w ramach współpracy naukowej między grupami badawczymi z Polski (Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Wrocław) i Norwegii (Uniwersytet w Oslo oraz SINTEF). Partnerzy wspólnie przeprowadzą eksperymenty in-situ, aby symulować rzeczywiste warunki pracy baterii wewnątrz korekcyjnych skaningowych/transmisyjnych mikroskopów elektronowych i zbadać zmiany strukturalne oraz ich chemiczną naturę. Takie zrozumienie procesów na poziomie atomowym pozwoli lepiej zaprojektować i rozwinąć materiały, w pełni wykorzystując ich pojemność magazynowania jonów litu.

Pomyślna realizacja projektu umożliwi w przyszłości opracowanie dowodu koncepcji nowego typu urządzeń magazynujących energię opartych na strukturach 2D.

Dodatkowe informacje:

Beata Lubicka, Specjalista ds. projektów międzynarodowych
beata.lubicka@port.lukasiewicz.gov.pl

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds