Europejska inicjatywa na rzecz obrazowania raka (ang. European Federation for Cancer Images)
Nr projektu: Project 101100633
Konkurs: DIGITAL-2022-CLOUD-AI-02-CANCER-IMAGE Horyzont Europa
Koordynator projektu: Europejski Instytut Badań nad Obrazowaniem Biomedycznym (EIBIR), Austria.
Partnerzy: 76 partnerów z 14 krajów (https://cancerimage.eu/partners/)
Wartość projektu: 17 789 829,02 EUR
Wartość dofinansowania Ł-PORT: 52 083,32 EUR
Okres realizacji projektu: 1.01.2023-31.12.2026
Europejska inicjatywa na rzecz obrazowania nowotworów jest jednym ze sztandarowych projektów europejskiego planu walki z rakiem (EBCP). Jednym z celów tego planu jest maksymalne wykorzystanie potencjału danych i technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja (AI) lub wysokowydajne systemy obliczeniowe (HPC) w celu zwalczania nowotworów.
Celem europejskiej inicjatywy na rzecz obrazowania nowotworów jest wspieranie innowacji i wdrażania technologii cyfrowych w leczeniu i opiece nad pacjentami z rakiem. Tak aby osiągnąć bardziej precyzyjne i szybsze podejmowanie decyzji klinicznych, wspomóc diagnostykę i leczenie pacjentów chorych na raka.
Inicjatywa pokaże, w jaki sposób obrazy medyczne mogą być dostępne, wykorzystywane i łączone, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu etyki, zaufania, bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych w pełnej zgodności z wartościami i przepisami UE. Zapewni on europejskim klinicystom, naukowcom i innowatorom łatwy dostęp do obrazów nowotworów i powiązanych danych klinicznych, zgodnie z europejską strategią w zakresie danych i wspierając cele europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia.
Zbiory danych dotyczących obrazowania nowotworów istnieją dla różnych typów nowotworów, ale są rozproszone wśród wielu repozytoriów i ośrodków klinicznych w Europie i nie są łatwo dostępne dla klinicystów, badaczy i innowatorów.
Europejska inicjatywa na rzecz obrazowania nowotworów będzie dążyć do powiązania zasobów i baz danych z otwartą, dostępną i przyjazną dla użytkownika infrastrukturą obrazów nowotworów dla wszystkich zainteresowanych stron. Zostanie to osiągnięte dzięki zintegrowanemu podejściu opracowanemu wspólnie z głównymi europejskimi organizacjami badawczymi, instytucjami i przedsiębiorstwami.
Infrastruktura będzie wspierać rozwój i analizę porównawczą, testowanie i pilotowanie narzędzi dla medycyny spersonalizowanej, co zasadniczo stanowi podstawę dla następnej generacji diagnostyki i leczenia nowotworów.
Kamieniem węgielnym inicjatywy będzie sfederowana europejska infrastruktura danych o obrazach nowotworowych, opracowana przez EUropean Federation for CAncer IMages ( EUCAIM) project finansowana w ramach programu DIGITAL (18 współfinansowania UE MIO). Projekt rozpoczyna się od 21 placówek klinicznych z 12 krajów i ma na celu do końca projektu co najmniej 30 rozproszonych dostawców danych z 15 krajów.
Rola Łukasiewicz – PORT w projekcie:
Dr. Inż. Patrycja Gazińska (Lider Grupy Badawczej Biobank – Łukasiewicz PORT), reprezentująca konsorcjum BBMRI-ERIC, ze względu na swoje doświadczenie wyniesione z wieloletniej pracy w obszarze patologii cyfrowej i sztucznej inteligencji zdobyte w King’s College London, The Institute of Cancer Research oraz AstraZeneca, zaangażowana będzie w realizację WP7 (Use Cases For Platform Expansion And Validation). W ramach tego zadania będzie m.in.:
- przyczyniać się do walidacji wzorcowej wypracowanych systemów
i wspólnych projektów naukowych; - oceniać wydajność platformy i przekazywać informacje zwrotne;
- przeprowadzać dodatkowe testy, walidować i monitorować cyfrowe systemy patologii we współpracy z laboratoriami na całym świecie, opracowując małe studia przypadków;
- zapewniać wiedzę specjalistyczną w zakresie oceny jakości obrazów cyfrowych, skrawków tkanek i biomarkerów;
- zapewnić specjalistyczną wiedzę w zakresie wizualnej oceny jakości danych na podstawie klasycznej oceny patologicznej w porównaniu z danymi wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję;
- dzielić się wiedzą specjalistyczną w zakresie opracowywania systemów punktacji badań dla uczelni i biomarkerów molekularnych;
- prowadzić walidację cyfrowych systemów zarządzania patologią dla środowiska badawczego i prób klinicznych.
