Kierownictwo
Dyrektor

Prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy
Doświadczenie
Od grudnia 2015 roku piastowałem stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W latach 2016-2020 pełniłem funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą, a od 1 września 2020 roku do 31 sierpnia 2024 roku byłem rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Natomiast dnia 3 września 2024 roku objąłem stanowisko p.o. Dyrektora Instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.
Linki do baz wiedzy:
Specjalizuję się w badaniach nad precyzyjnym opracowywaniem danych satelitarnych GNSS, które są wykorzystywane do monitorowania Ziemi i atmosfery w ramach Globalnego Geodezyjnego Systemu Obserwacyjnego (GGOS). Miałem okazję odbyć szereg staży naukowych, m.in. w Grecji, Szwajcarii i we Włoszech. Jestem autorem lub współautorem ponad 90 publikacji naukowych. Moje dane bibliometryczne obejmują h-index 16 i ponad 990 cytowań w bazie Scopus oraz h-index 24 i ponad 2000 cytowań w Google Scholar. W trakcie mojej kariery naukowej kierowałem licznymi projektami badawczymi, finansowanymi przez KBN, MNiSW, NCN, NCBiR oraz H2020. Brałem udział w międzynarodowych inicjatywach, takich jak akcje COST i granty Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W 2010 roku miałem zaszczyt otrzymać Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii” za wdrożenie projektu „Wielofunkcyjny system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS.”
Wykształcenie
Ukończyłem Studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (aktualnie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) w 1988 roku. W 1996 roku uzyskałem stopień doktora nauk technicznych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie również w 2006 roku obroniłem pracę habilitacyjną. W 2014 roku otrzymałem tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP.
Pasja
Geodezja satelitarna jest moją wielką pasją, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym (tysiące kilometrów rocznie przejechanych rowerem z nawigacją GNSS 😉). Jestem członkiem Rady Wydawniczej czasopisma Journal of Geodesy, oficjalnego czasopisma naukowego Międzynarodowej Asocjacji Geodezji, członkiem Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) i Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), przewodniczącym Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, jak również członkiem Państwowej Rady Geodezyjno-Kartograficznej oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Geofizyki PAN.
Priorytet na kadencję
Sieć Łukasiewicz to dla mnie przede wszystkim integracja istniejącego potencjału oraz jego pomnażanie – zarówno w sferze materialnej, jak i intelektualnej. Uważam, że potencjał akademickiego Wrocławia, w tym Łukasiewicz – PORT oraz jego biznesowego otoczenia nie jest jeszcze w pełni wykorzystany, co można i trzeba zmienić. Dlatego cieszę się, że powierzono mi tę funkcję.
O Łukasiewiczu
Wrocławski Łukasiewicz – PORT, działający od 2019 roku w Sieci Badawczej Łukasiewicz, ma potencjał, aby stać się miejscem przełomowych odkryć, których efekty będą służyć ludziom w postaci zdrowszych, bezpieczniejszych i bardziej dostępnych produktów oraz usług.