Grant MINIATURA dla dr Darii Hajki na nowatorskie badania nad ALS

Konkurs MINIATURA Narodowego Centrum Nauki to program skierowany do naukowców na wczesnym etapie kariery. Stanowi pierwszy krok na drodze do samodzielności naukowej i ubiegania się o większe granty krajowe lub międzynarodowe. W najnowszej edycji konkursu dostrzeżone i dofinansowane zostały badania dr Darii Hajki z Grupy Badawczej Mechanizmów Neurodegeneracji, której liderem jest dr Agnieszka Krzyżosiak. Wyróżniony projekt to „Walidacja nowego, ludzkiego modelu badawczego dla choroby ALS w kontekście metabolizmu energetycznego”. 

ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, to szybko postępująca, nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do paraliżu i śmierci w ciągu kilku lat. Choroba powszechnie kojarzona jest z postacią Stephena Hawkinga – wybitnego fizyka, który przez dekady żył z ALS, co czyniło go przypadkiem wyjątkowym. U większości pacjentów przebieg choroby jest znacznie szybszy. Objawy obejmują osłabienie mięśni, trudności z mówieniem, przełykaniem i oddychaniem. Tylko 5-10% przypadków ALS ma podłoże genetyczne – w pozostałych przyczyn upatruje się m.in. w czynnikach środowiskowych lub stresowych. 

Dr Daria Hajka trafiła do Łukasiewicz – PORT już pod koniec studiów i od tego czasu rozwija tu swoją pasję do neurobiologii molekularnej.  Doktorat zrealizowała na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Fizjologii i Neurobiologii Molekularnej. Szczególnie fascynuje ją metabolizm energetyczny komórek i rola mitochondriów, które regulują kluczowe procesy życiowe komórki. 

W ramach grantu badaczka koncentruje się na nowatorskiej metodzie bezpośredniego reprogramowania komórek skóry pacjentów (fibroblastów) w neurony ruchowe. Takie podejście pozwala zachować unikalne cechy komórek wynikające z wieku i choroby. Dzięki temu badacze mogą analizować komórki „w momencie choroby”, a nie w stanie „wyzerowania” epigenetycznego, które towarzyszy klasycznemu reprogramowaniu komórek macierzystych.  

– Dotychczasowe modele ludzkie stosowane w badaniach ALS opierają się na reprogramowaniu indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych do komórek neuronalnych. Komórki macierzyste tracą jednak tło epigenetyczne człowieka, od którego zostały pobrane – jakby zostały cofnięte do momentu urodzenia. My jesteśmy krok do przodu: reprogramujemy neurony bezpośrednio z komórek skóry pacjentów, zachowując ich pełne tło genetyczne i epigenetyczne. Badamy więc pacjenta w momencie trwania choroby – tłumaczy dr Hajka. 

Bardziej realistyczny model ALS umożliwia analizę zaburzeń metabolizmu energetycznego w neuronach pacjentów. Do badań wykorzystywane są komórki pozyskiwane z biobanków, takich jak Coriell Institute i NINS, jednak dr Hajka liczy na rozwój współpracy z wrocławskimi szpitalami. Dzięki temu zespół mógłby prowadzić badania nie tylko nad ALS, lecz także nad innymi – w tym rzadkimi – chorobami neurodegeneracyjnymi, które często wiążą się z zaburzeniami pracy mitochondriów. 

Wyniki projektu mogą przyczynić się do lepszego poznania przyczyn ALS i opracowania skuteczniejszych terapii – nie tylko dla tej konkretnej choroby, ale również dla innych schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem neuronów i zaburzeniami metabolizmu komórkowego. 

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds