Centra B+R
Centrum Inżynierii Materiałowej
Działające w ramach Łukasiewicz – PORT Centrum Inżynierii Materiałowej jest odpowiedzialne za rozwój badań i usług pomiarowych dotyczących wytwarzania, projektowania, modyfikacji oraz charakterystyki materiałów funkcjonalnych mogących znaleźć zastosowanie aplikacyjne. Projektowanie i wytwarzanie materiałów o dobrze zdefiniowanych i kontrolowanych właściwościach wymaga pracy mulidyscyplinarnych grup badawczych, których kompetencje obejmują nauki chemiczne, fizyczne oraz inżynieryjne.
Główne kierunki prac Centrum to badania materiałów kompozytowych i powłok (w tym samoczyszczące, anty-graffiti, czy potencjalnie anty-oblodzeniowe), synteza układów luminescencyjnych, termochromowych, termicznych i mechanicznych.

Syntezujemy także układy antybakteryjne, elektryczne lub sensorowe, poszukujemy nowe emitery głębokiego UV oparte na azotkach grupy-III (AlGaInN) oraz projektujemy nowe funkcje i zastosowania makrocząsteczek o określonej sekwencji, które wykraczają poza klasyczne zastosowania polimerów.
Dodatkowo w Centrum działają laboratoria usługowe (CoreFacilities) odpowiedzialne za realizację wewnętrznego i zewnętrznego zapotrzebowania na pomiary oraz ekspertyzy naukowe w dziedzinie standardowych i uniwersalnych technik analizy instrumentalnej czy innych technik wspierających procesy badawcze. Laboratoria dostarczają również wyniki ekspertyz na zamówienie, zgodnie z wymaganiami stawianym przez realizowane dla klientów procesy badawcze.
Centrum Inżynierii Materiałowej realizuje projekty o charakterze wdrożeniowym, nie zaniedbując badań podstawowych, a Grupy i Laboratoria tworzą multidyscyplinarną i synergiczną grupę naukowców, których celem jest praca na rzecz rozwijania nowoczesnych technologii.
Grupy badawcze
Grupa Badawcza Syntezy Zaawansowanych Materiałów
Tematyka badawcza prowadzona w naszej grupie jest związana z projektowaniem i syntezą związków nieorganicznych (luminofory, nanocząstki metaliczne lub tlenkowe) oraz organicznych o zaprojektowanych właściwościach fizykochemicznych, w tym luminescencyjnych, termochromowych, termicznych, mechanicznych a także antybakteryjnych, elektrycznych lub sensorowych.
Grupa Badawcza Epitaksji Związków Półprzewodnikowych
Koncentrujemy się na badaniach nowych emiterów głębokiego UV opartych na azotkach grupy-III (AlGaInN) w układach z unikatowymi kombinacjami materiałowymi, łączącymi m.in. arsen, bor, a w przyszłości również inne pierwiastki grupy-III. Grupa prowadzi badania podstawowe na potrzeby nowatorskich wdrożeń związanych z procesami oczyszczania wody oraz dezynfekcji dla branży medycznej i służby zdrowia.

Grupa Badawcza Funkcjonalnych Makromolekuł i Materiałów Porowatych
Nasza praca badawcza jest skoncentrowana na polimerach o zdefiniowanej sekwencji monomerycznej. Opracowujemy nowe metody syntezy polimerów, które pozwalają na programowanie ich sekwencji monomerycznej. Prowadzimy także prace nad uzyskaniem kontroli struktury polimerów i ich fałdowania.
Grupa Badawcza Materiałów dla Fotoniki
Interesują nas materiały fotoniczne, za pomocą których można emitować, wykrywać, odbijać, transmitować, konwertować, zmieniać i kontrolować światło. Naszym celem jest badanie oddziaływań światło-materia w nowych materiałach takich jak perowskity i chalkogenki oraz związanych z nimi strukturach fotonicznych.